Henna

Henna byla součástí facepaintingu, kde jsem měla možnost vyzkoušet různé techniky. Je to zajímavé umění, které mě moc lákalo a jsem moc ráda, že mám možnost se v této části neustále zdokonalovat. Líbí se mi, že henna zůstane pár týdnů a pak zmizí. Takže když se něco nepovede, není to takový problém jako u tetování =)

HISTORIE

Existují určité rozpory v tom, kdy se henna začala užívat. Nezvratným důkazem jsou již egyptské mumie, jejichž vlasy a nehty byly obarveny egyptskou načervenalou hennou. Botanikové ovšem věří, že rostlina pochází z Persie. Většina odborníků se shoduje alespoň na tom, že se henna užívá už asi 5000 let! Tomu nasvědčují i archeologické průzkumy - v Indii v jeskyni Adžanta Elora u Bombaje (320 n.l.) - zdejší malba zobrazuje princeznu z Patliputry, jak sedí pod stromem a ruce i nohy má pomalovány květinovým vzorem z henny. Také v Písni Šalamounově je henna opěvována. V Indii má henna mezi rostlinkami své významné místo. Indové věří, že henna je obzvláště milá bohyni Lakšmí, takže přináší štěstí a prosperitu.
Velmi často je henna používána ke zdobení těla. Podle tradice se hennou v Indii zdobí při významných oslavách nejen ženy, ale i muži a děti. Krásné ornamenty vyzdvihují výjimečnost svátečního dne.